משלוח חינם מעל 350 ש"ח

סל הקניות שלך עדיין ריק

גבינות ויין

אין חג שבועות בלי גבינות ואין דבר מהנה יותר מאשר השילוב המושלם – גבינות ויין.

כמו הנזל וגרטל או כמו טום וג׳רי, נראה שאי אפשר להפריד בין שני הניצים האוהבים, ואם אמרתם גבינה, הרי ברור שחייבים גם יין.

רעיון צרפתי שכבש את העולם

גבינות מייצרים בכל מקום בעולם אבל תסכימו איתנו שאין מקום בו ריטואל הגבינות מוקפד כמו אצל הצרפתים. קממבר, ברי, רוקפור, סנט מור, קומטה או רבלושון, צרפת היא מדינת הגבינות והיין האולטימטיבית. לא סתם אמר שארל דה גול כשהיה נשיא צרפת: ״נראה אתכם שולטים במדינה שיש בה 246 גבינות שונות״. תוסיפו לזה את אלפי סוגי היין שיש לעולם להציע, והרי לכם בעיית משילות לא פשוטה.

טאלג׳ו, גורגונזולה או פקורינו מאיטליה, מאנצ׳גו מספרד או סטילטון וצ׳דר מאנגליה, מה שבטוח הוא שיין יימזג. והנה, השנים האחרונות עשו רק טוב לתרבות הזו וגם בארץ הולך וגדל הצע הגבינות. עם השיפור המתמיד במגוון היינות, אפשר לומר שמעולם לא היה מעניין יותר להיות חובב גבינות ויין בארץ.

איך יודעים להתאים יין לגבינה?

בואו נחדד כמה עקרונות חשובים:

ראשית, למרבה הפלא, ולמרות שרובכם מדמיינים שגבינות מזמינות פתיחה של יין אדום גדול ואצילי, הרי שבמרבית המקרים, יהיו אלו דווקא היינות הלבנים שיתאימו יותר. המליחות של הגבינות, שעומדת בניגוד טעמים עם הטאנינים של יין אדום, עשויה לגרום להדגשת מרירות ולחזק את תחושת העפיצות.

שנית, חביות עץ אינן חלילה דבר רע, אבל ליד גבינות – לרוב אלון הוא אסון. 

גבינות עיזים

עם מרקמן הנימוח וטעמן העדין, גבינות עיזים תוחמאנה על ידי עידונו של יין לבן, שחמיצותו הטבעית מסוגלת להעניק להן אווריריות שמימית.

יינות מומלצים: סוביניון בלאן דק ועשבוני, שבלי חד ומינרלי, ריזלינג יבש ובכלל, יינות עם חמיצות טובה אך גוף מעודן.

גבינות בקר קשות

עם גבינות ההרים הקשות כמו גרוייר, קומטה או בופור, אידיאלי יהיה להתאים יין לבן עם פחות חמצמצות, ארומטיות מורכבת יותר וקצת יותר גוף.

יינות מומלצים: חשבו למשל על יינות מחבל היורה, על שרי יבש פינו ואפילו אמונטיאדו, אך גם יין לבן מורכב ובוגר יהווה חבר נפש.

גבינות רכות שמנות

יצירות מופת מסריחות ועוצמתיות אלו כבר יוכלו לעמוד לצד יין אדום. מומלץ לבחור עבורן יין אדום אלגנטי כמו פינו נואר, גאמיי או גרנאש דק. לחילופין, נסו יין שהגיע לגמילות ואשר טאניניו כבר מאחוריו. עם זאת, מובן שאין שום מניעה לשדך להן יין לבן כמו בורגון טוב ואיכותי או שנין בלאן.

יינות מומלצים: בורגון אדום, בוז׳ולה או אדומים אטלנטיים. אפשרות אחרת היא סנט אמיליון בן 10 או קיאנטי מסורתי, ובלבד שלא יהיו עתירי עץ.  בלבנים, נסו מאקון או פואי פוויסה, אנז׳ו לבן, או אפילו ויונייה משובח.

גבינות כחולות

רוקפור, סטילטון או גורגונזולה נהוג להגיש עם יינות קינוח כמו סוטרן או פורט, אך אנחנו ממליצים לנסות גם יינות ארומטיים מתוקים עם חמיצות גבוהה יותר, כמו ריזלינג גרמני מבציר מאוחר. העובש האצילי הקרוי ׳פניציליום רוקפורטי׳ היוצר את העורקים הכחולים היפים ואת המרקם הנמס של הגבינות ישתלב נפלא עם המתיקות של יינות אלו, ויחד הם יפיקו רגע יחיד במינו.

טמפרטורה

אל תגישו את היין קר מידי, בדיוק כשם שחשוב להגיש את הגבינות בטמפרטורה המחמיאה לטקסטורה ולניחוחות שלהן, כך גם ביין, בשילוב אידיאלי נשמור תמיד על יין בטמפרטורה לבנים בין 10-12 ואדומים בין 14-17 מעלות.

פוסט סקריפטום

אה, דבר נוסף, זכרו שהגבינות תמיד יהיו הצד הדומיננטי יותר, אז אל תוציאו עליהן את התחמושת הכבדה ביותר של המרתף שלכם. בגלל עוצמת טעמן של הגבינות, היין בדרך כלל הוא זה שמשרת אותן ולא ההיפך, כך שאם היין הוא מרכז תשומת הלב שלכם, וותרו על גבינות. יש לכם יין גדול? יין משנת הלידה שלכם? יין יוקרתי שקיבלתם לחתונה? שמרו אותם לארוחה טובה, שם היין יוכל לקבל את מלוא המקום לזרוח.

יש לכם רעיונות לשילובים מנצחים של יין וגבינות? שלחו לנו ל [email protected].

חג שמח! ❤️